Często trenerzy szukają różnych wskazówek dotyczących szybkości i zwinności, aby ich programy treningowe były bardziej skuteczne. Oto propozycja 6 prostych wskazówek które odgrywają duże znaczenie w kształtowaniu tych zdolności:
EDUKUJ SWOICH PODOPIECZNYCH.
Jeśli twoi zawodnicy nie rozumieją, dlaczego robią konkretne ćwiczenia, istnieje duża szansa, że myślą o tym jak o bezsensownej pracy którą robią za kare. Od Ciebie zależy wyjaśnienie celu ćwiczenia, aby sportowcy w pełni zrozumieli, w jaki sposób wpływa ono na ich formę sportową. Zazwyczaj będzie to zmotywować sportowca do cięższej pracy, ponieważ zrozumie, że taka praca przełoży się lepszą formę. To pomaga także samemu trenerowi w wyborze ćwiczeń, które przyniosą korzyści sportowcom. Jeśli musisz wyjaśnić, w jaki sposób pomoże to twoim podopiecznym, prawdopodobnie wybierzesz odpowiednie ćwiczenia.
SKUP SIĘ NA NAUCE ODPOWIEDNIEJ MECHANIKI
Odpowiednia technika biegu czy zmiany kierunku pomaga wydajniej pracować , nie tracąc zbędnej energii a co za tym idzie osiągać lepsze fekty. Jeśli zawodnik nie umie poprawnie się poruszać , nie poprawi swojego potencjału szybkościowego i naraża się dodatkowo na urazy. (Czy musi być ona idealna? Sprawdź pod tym linkiem).
JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ
Zbyt często treningi szybkości czy zwinności zamieniają się w sesje wytrzymałościowe. Pamiętaj, że celem jest poprawa szybkości i sprawności, a nie wydolności . Zachowaj krótkie okresy pracy i długie okresy odpoczynku, aby zawodnicy mogli dać 100% w każdym ćwiczeniu i powtórzeniu. Próbując nauczyć system nerwowy, jak pracować wydajniej, musisz zadbać aby Twoi podopieczni byli wypoczęci. Jeśli okresy odpoczynku są zbyt krótkie, czas pracy zbyt długi lub zawodnicy są po prostu zmęczeni poprzednim ćwiczeniem, generowana moc spadnie , mechanika poruszania się ulegnie pogorszeniu i te same stare wadliwe wzorce ruchowe zostaną ostatecznie wzmocnione nie poprawiając prędkości.
SPECYFIKA SPORTOWA
Dopóki próbujesz nauczyć swoich sportowców bardziej efektywnego poruszania się, sensowne jest ćwiczenie ruchów, które będą faktycznie używane w grze. Sprint i zmiana kierunku są używane w niemal każdym sporcie, ale nie zapominaj o bardzo specyficznych umiejętnościach, jakie sportowcy muszą wykonywać na boisku. Te ruchy obejmują poruszanie się bokiem, krokiem skrzyżnym, zatrzymywania, obracanie się, zwodzenie ciałem, cofanie itp.
SPÓJNOŚĆ
Programy szybkościowe mają na celu wyszkolenie układu nerwowego. Najlepszym sposobem, aby to się stało, jest konsekwentne ćwiczenie umiejętności związanych ze sportem, aby system nerwowy uczył się optymalnych wzorców ruchu. 5 do 20 minut, 2-3 dni w tygodniu to wszystko, czego potrzeba. Można to zrobić, dodając dwa krótkie ćwiczenia do rutynowej rozgrzewki. Tak długo jak technika jest podkreślana, ta krótka, konsekwentna praktyka sumuje się i pozwala twoim sportowcom doskonale wykonywać te umiejętności automatycznie na boisku.
DŁUGOTERMINOWY PLAN PRACY.
Należy pamiętać że naszym zadaniem jest przygotować zawodnika tak by jego poziom był kompletny w wieku seniorskim. Jeśli możesz nauczyć swoich np. 8 latków, jak się poruszać, poświęć na to kilka minut ćwiczeń przed każdą sesją treningową , to zobaczysz jaki będzie efekt w perspektywie czasu. Wyobraź sobie, jaka będzie różnica, kiedy ten sam zawodnik osiągnie poziom juniorski czy seniorski. Nigdy nie jest za wcześnie, aby uczyć dzieci odpowiedniego poruszania się. Nie czekaj, aż będzie za późno. Wprowadzaj zmiany stopniowo i nieustannie próbuj wprowadzać ulepszenia.
Trening w zakresie szybkości i zwinności będzie miał pozytywny wpływ na każdego zawodnika. Uwzględnienie tych sześciu wskazówek pomoże ci wdrożyć efektywny program.