4 RZECZY, KTÓRE WARTO NAUCZYĆ.

Każde dziecko jest trochę inne i ma unikalne rzeczy, których potrzebuje, aby stać się takim sportowcem lub człowiekiem, jakim wiemy że może być. Ale jest parę obszarów które są podstawą i mają fundamentalne znaczenie w sporcie i życiu. Te aspekty mogą w późniejszym czasie determinować szanse osiągnięcia sukcesu. Oto cztery rzeczy których według nas powinni uczyć trenerzy, każdego młodego sportowca, z którym mają do czynienia :

Regeneracja jest kluczem

Dzisiejsze dzieci noszą olbrzymi ciężar, jeśli chodzi o presje rodziców i ich oczekiwania. Dzisiaj dzieci i młodzież mają ustawiony dzień od samego rana do samego wieczora, szkoła, później język obcy, zajęcia z koszykówki,na końcu odrabianie lekcji no i czas wolny na grę w play station. Tak co najmniej pięć razy w tygodniu. W związku z tym musimy nauczyć ich wartości odpoczynku i regeneracji. Zamiast 5 lub 6 godzin snu na noc, powinny one wynosić minimum 7 lub 8. Musimy ich nauczyć, że można się zrelaksować i odprężyć. Wyłączyć telefon komórkowy, iPada, laptopa na chwilę i po prostu odpocząć. Najważniejsze jest to, że regeneracja jest kluczem. Jeśli mamy prezentować wysoki poziom fizyczny i umysłowy, na boisku czy w życiu codziennym to musimy wiedzieć że najważniejsza jest równowaga między pracą a wypoczynkiem.

Odżywianie to paliwo

Najlepszą droga, którą zawsze uważałem, to przypominać sportowcom, że jedzenie to paliwo. To co wkładasz do swojego ciała podczas każdego posiłku, będzie określało, jak dobrze grasz na boisku. Czy naprawdę sądzisz, że batonik czy chipsy naprawdę poprawią twoje wyniki? Odpowiedz zazwyczaj brzmi nie. Jeśli nalejemy słabego jakościowo paliwa do baku i to jeszcze w małej ilości to samochód nie przejedzie w szybkim tempie dalekiej podróży…

Solidny fundament

Jeśli pracujesz z zawodnikami w wieku 7 czy 8 klasy szkoły podstawowej lub pierwszych klas liceum, jest to prawdopodobnie najlepsza pora na nawiązanie kontaktu z nimi. Są niezwykle plastyczni, niezależnie od tego, czy mówimy o mobilności, stabilności, sile itp. Ale, co ważniejsze, są o wiele bardziej otwarci lub “mentalnie plastyczni” niż niektórzy starsi zawodnicy, z którymi mamy styczność. Nie mają oni z góry założonych wyobrażeń o tym, jak duży zakres ruchu powinni mieć, jak silni powinni być itd. W tym wieku możemy dać im niesamowite podstawy ruchowe i uważam, że powinno to być najważniejszym celem naszego szkolenia. Na siłowni naucz ich podstaw ruchu. Naucz je, jak wykonywać przysiad, jak podnosić coś z ziemi, jak wypychać czy przyciągać ciężar i przede wszystkim cieszyć się niesamowitym ciałem, które otrzymały. Na początku nie chodzi nawet o ciężar ale o eksplorację i pozwolenie na poczucie, co potrafi ich ciało. Naucz dzieci poruszać się naprawdę dobrze, a następnie naucz je poruszać ciężary. Pamiętajcie, to jest ciało, w którym będą żyć przez resztę życia. Naszym celem powinno być nadanie im solidnego fundamentu, który będzie im pomagał przez całe życie.

Siłownia to także klasa lekcyjna

Ostatnią rzeczą, którą naszym zdaniem warto uczyć młodych sportowców, jest to, że siłownia to także klasa lekcyjna. Jeśli poważnie podchodzisz do poprawy swojego ciała i jego osiągów, trening tak jak i życie czy nauka innych zdolności, będzie wymagała od Ciebie: pokory, zaangażowania, samodyscypliny, wytrwałość czy determinacji. Lista tych, pozytywnych cech jest długa. Kiedy sportowiec wchodzi na siłownie, zawsze powinny przyświecać nam dwie rzeczy. Po pierwsze, dzieci, które trenują z nami, powinny dobrze się bawić. Trening nie powinien być kolejną rzeczą, którą muszą zrobić. Chcemy, żeby to było coś, co chcą robić. Po drugie, dzieci, które trenujemy, powinny patrzeć na nas jak na wzór do naśladowania lub na kogoś, komu mogą ufać. Nikt nie jest doskonały lub bez wad, ale zawsze powinniśmy być sobą, z wysokim poziomem charakteru i szacunku dla samego siebie. Dzieci potrzebują silnych i stabilnych osób, aby mogły stać się lepszymi ludźmi. Poświęć czas na pielęgnowanie swoich młodych sportowców, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Umieść je w pozytywnym otoczeniu, daj im solidne podstawy i pozwól im odnieść sukces.