W JAKI SPOSÓB ROZPOCZĄĆ PRACĘ Z PODOPIECZNYM?

Pracując jako trenerzy, wiemy że jest coś ekscytującego w momencie gdy rozpoczynamy pracę z nowym podopiecznym . Niezależnie od tego, czy prowadzisz zawodników w szkole, w centrum fitness czy trenujesz dzieci w klubie sportowym, taka chwila może być ciekawym doświadczeniem. Istnieje wiele sposobów na wprowadzanie klientów do naszego świata treningu. Oto kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę w pracy z młodym zawodnikiem:

Czynniki które są ważne w pracy z młodymi zawodnikami

1. Analiza potrzeb
2. Ocena
3. Postawienie celów

Analiza potrzeb

Analiza potrzeb jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy, które trener może zrobić dla sportowca. Jest wstępną częścią oceny i naprawdę pomaga przygotować program treningowy który będzie skrojony na miarę. Ten krok skupia się na kilku czynnikach, które są potrzebne, aby właściwie zaprogramować i ukierunkować prace dla danego sportowca. Podczas gdy większość programów stosuje te same wytyczne, analiza potrzeb pozwoli Ci wprowadzić korekty przed rozpoczęciem programu.

Analiza powinna obejmować takie obszary jak:

  • Wiek biologiczny vs wiek treningowy
  • Historia kontuzji
  • Kwestionariusz zdrowotny
  • Harmonogram zajęć treningowych

Ocena

Oceny mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia aktualnego stanu sportowca, kierunku w którym powinni podążać podczas pracy. Takie działanie pomoże ci w podejmowaniu decyzji dotyczących programowania. Proces oceny zapewnia również pierwsze wrażenie, nie tylko dla ciebie jako trenera, ale również dla samego zawodnika. Pamiętaj, że nie tylko pracujesz wyłącznie z młodym sportowcem, ale także z jego rodziną, jako kluczowym decydentem dla ich syna lub córki, którzy podejmują z tobą współpracę. Istnieje wiele protokołów oceny, które możesz zastosować. Ważne natomiast jest to, aby ocena opierała się na testach które są mierzalne, powtarzane w tych samych warunkach oraz z których możemy wyciągnąć wnioski do treningu.

Ocena powinna zawierać takie elementy jak:

  • Testy funkcjonalne
  • Analiza motoryczna (testy szybkości, siły etc.)

Postawienie celów

Postawienie celu nie jest czymś, co każdy trener robi ze sportowcami, ale jest wysoce zalecane. Określenie celu pozwala sportowcowi i trenerowi na zbadanie, czego sportowiec chce od siebie, a także tego, co chcą osiągnąć dzięki programowi treningowemu, który im oferujesz. Nauczanie ustawiania celów w młodym wieku pomaga im w podejmowaniu przyszłych działań w życiu. Naszym zadaniem jako trenerów jest nie tylko pomaganie im w aspektach czysto sportowych, ale bycie mentorem dla nich w radzeniu sobie z rzeczami które spotykają ich na co dzień.

Jakie cele powinny być wyznaczone:

  • Krótkoterminowe
  • Długoterminowe

Rozpoczęcie treningu sportowego w ten sposób okaże się korzystne nie tylko dla młodych sportowców, ale także dla Ciebie jako ich trenera.