Każdy w pracy chce zaoszczędzić czas i energię aby przełożyć je na najważniejsze rzeczy. Dlaczego mielibyśmy nie ułatwić sobie pracy jeśli w dobie technologii mamy dostęp do odpowiednich narzędzi? Aktualnie nie musimy posiadać sprzętu za kilkanaście tysięcy aby przeprowadzić wiarygodny test np.  wyskoku (CMJ) . W tej chwili wystarczy nam telefon i aplikacje które są dostępne na rynku a możemy w kilka minut i to bardzo małym nakładem finansowym przeprowadzić badania motoryczne, funkcjonalne czy też monitorować obciążenie swoich zawodników

Chcielibyśmy przedstawić wam aplikacje z których korzystamy w codziennej pracy z naszymi podopiecznymi.

Częśc I – aplikacje do testów funkcjonalnych

Część II – aplikacje do testów motorycznych

Część III- aplikacje do monitoringu

 

     APLIKACJA “DORSIFLEX”

Dorsiflex to pierwsza naukowo zaprojektowana aplikacja do pomiaru zgięcia grzbietowego w stawie skokowym. Pozwala na zbadanie odpowiedniej mobilnośći i dysbalansu między kończynami. Wystarczy położyć iPhone’a lub iPada na kości piszczelowej podczas wykonywania testu  a akcelerometr i żyroskop urządzenia obliczy kąt zgięcia grzbietowego w prosty i dokładny sposób.  W momencie gdy kąt nie jest odpowiedni, aplikacja sygnalizuje problem.

Wiemy że zmniejszony zakres zgięcia grzbietowego w stawie skokowym może powodować zwiększone ryzyko urazów takich jak zapalenie Ścięgna Achillesa, skręcenia stawu skokowego, złamania kości piszczelowej czy strzałkowej. Wiele badań naukowych wskazuje że odpowiedni poziom mobilności w stawie skokowym zapobiega urazom całej kończyny dolnej np. zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, naciągnięcie grupy kulszowo-goleniowej czy naderwaniu pachwiny ale wspomaga odpowiedni ruch w takich wzorcach jak przysiad, rwanie itp.

.Aplikacja daje możliwość tworzenia drużyny,  przeprowadzania testów dla dowolnej liczby zawodników, eksportu danych do CSV i analizy danych w profilu zawodnika.

Zalety:

  • szybkość wykonania testu
  • baza danych i historia każdego zawodnika, można śledzić progres zmian
  • pomiar podawany jest w stopniach (bez użycia aplikacji wykonujemy test przy ścianie i zapisujemy ilość centymetrów od ściany)

Wady:

  • niedokładność pomiaru (przy kolejnym badaniu wynik różnić się może o 2-3 stopnie). Nie jest to dla nas jakieś wielkie uchybienie ponieważ nasza praca nie polaga na pisaniu “doktoratu”. Chodzi o szybkie określenie czy jest problem, czy go niema…wynik zero-jedynkowy. A w tej kwestii appka dobrze sobie radzi. Jeśli jest ograniczenie w stawie skokowym dostajemy wyraźny alert i dzięki czemu możemy przystąpić do korekcji

Koszt: 4,99 $  czyli około 20 zł jednorazowo.

Dostępna na IOS i Android

 

  APLIKACJA “RUNMATIC”

Runmatic  to aplikacja zaprojektowana w celu analizy techniki biegu , poprawy wydajności oraz zapobieganiu urazom.

Aplikacja wykorzystuje nagrywanie w technologii slowmotion, aby dokładnie analizować kroki podczas biegu. Korzystając z równań matematycznych, potwierdzonych naukowo, Runmatic oblicza czas lotu , czas kontaktu z podłożem, moc, wydajność, częstotliwość, oscylacje pionową, sztywność mięśni a nawet asymetrię nóg w prosty, szybki i dokładny sposób. Ponadto Runmatic analizuje krok, informując zmiennych takich jak pronacja czy opadanie miednicy.

Wystarczy nagrać 9 kroków swojego biegu, zaznaczyć początek i koniec kontaktu stopy z podłożem podczaskażdego kroku.

Aplikacja daje możliwość przeprowadzania testów dla dowolnej liczby zawodników, eksportu danych do CSV i analizy danych w profilu zawodnika.

Zalety:

  • baza danych i historia testów każdego zawodnika, można śledzić progres zmian
  • duża ilość testów (od asymetrii, po technikę biegu, opadanie miednicy i wartości związane z czasem lotu, obciążeniem etc.)
  • możliwość przedstawienia zawodnikowi w jaki sposób się porusza, gdzie występują błędy w technice i jakiego są pochodzenia

Wady:

  • nienaturalne środowisko testu (zawodnik porusza się na boisku po murawie, więc może nawet nie potrafić biegać na bieżni)
  • zbyt duża ilośc informacji. Tak to może być również wada… zbyt duża ilość danych czasem może odciągnąć naszą uwagę od clue sprawy jakim jest po prostu asymetria i którą kończynę zawodnik nadmiernie obciąża
  • badanie trwa zbyt długo. Klikanie momentu lądowania i oderwania się stóp od podłoża zabiera sporo czasu. Jeśli mamy do przetestowania drużynę, to spędzimy na tym cały dzień. Rozwiązaniem na to jest nagranie każdego z zawodników i zapisanie filmu na telefonie czy tablecie. Resztę badania możemy zrobić w domu.

Koszt: 9,99 $  czyli około 40 zł jednorazowo.

Dostępna na IOS

 

Powyższe aplikacje przetestowaliśmy i uważamy że warto zainwestować te parę groszy aby zaoszczędzić sobie trochę czasu w zbieraniu i analizie wyników. Oczywiście aplikacje Dorsiflex możecie zastąpić testem „Knee to wall” czy  testem z wykorzystaniem kątomierza i analizą wyników w CSV . Jednak uważamy że szybszą i łatwiejszą opcją jest skorzystanie z apki.

Zobacz także