Plyometria odnosi się do modalności treningowej, czyli jakiegoś rodzaju skoków czy odbicia gdzie wykorzystywany jest ruch ekscentryczny w którym gromadzona jest energia elastyczna oraz koncentryczny w którym ta energia zostaje wykorzystana. Taka zdolność dotyczy cyklu rozciąganie-skurcz. Została ona podzielona na szybkie i wolne akcje według progu kontaktu z podłożem.
KIEDY W TRENINGU AKCENTOWAĆ PLYOMETRIE ?
Akcent plyometryczny powinien mieć miejsce po rozgrzewce tak aby układ nerwowy nie był zbytnio zmęczony. Zmęczenie jest głównym powodem spadku jakości , a jest ona najważniejsza na etapie nauki i doskonalenia ruchowego.
CHARAKTERYSTYKA NA ETAPIE POKWITANIA
Zawodnik na etapie od 1,5 roku przed momentem maksymalnej prędkości wzrostu (PHV) aż do 0,5-1 roku po tym okresie, znajduje się na etapie przyspieszonej adaptacji ( okresie sensytywnym) jeśli chodzi o kształtowanie mocy. Jego trening powinien charakteryzować się średnią strukturą oraz intensywnością, pod warunkiem że zawodnik miał wcześniej doczynienia z tego rodzaju treningiem i ma wykształtowane podstawy ruchowe takie jak odpowiednie lądowanie.
WAŻNE ELEMENTY
Pierwszym i najważniejszym elementem jaki musi być rozpoznany przez trenera to techniczna forma wykonania ruchu. Najpierw zawodnik musi poprawnie lądować w bezpiecznej i stabilnej pozycji a dopiero później możemy skupić się na skróceniu czasu kontaktu z podłożem. Jeśli bezpieczeństwo zawodnika zostanie naruszone podczas ćwiczenia, to jego potencjalna skuteczność nie będzie przewyższała możliwości doznania urazu.
JAKA POWINNA BYĆ INTENSYWNOŚĆ TRENINGU ?
Pomiar i określenie intensywności jest złożone, trzeba brać pod uwagę takie elementy jak:
-Prędkość ruchu
– Amplituda ruchu
– Masa ciała
– Ilośc punktów kontaktu z podłożem
– kompetencje techniczne
JAKICH ŚRODKÓW TRENINGOWYCH UŻYĆ ?
Środków treningowych jest bardzo wiele ale należy pamiętać że młodzi zawodnicy nie są miniaturowymi dorosłymi. Mają mniejszą wydajność mięśniową oraz słabszą reakcje na odruch rozciągania. Dlatego przy doborze ćwiczeń należy brać pod uwagę doświadczenie treningowe, wiek rozwojowy ale przede wszystkim kompetencje ruchowe.
TRENING A EFEKTY
Badania naukowe potwierdzają że do poprawy skoczności czy szybkości nie potrzeba dużej ilości treningów plyometrycznych. Wystarczą 1-2 środki treningowe stosowane od 1 do 3 razy w tygodniu przez okres 6-12 tygodnia aby poprawić wyniki tych zdolności.
PLYOMETRIA W ODNIESIENIU DO SZYBKOŚCI
Najważniejsze aby w treningu dzieci i młodzieży łączyć formę ścisłą z formą zabawową, tak aby ćwiczenia były atrakcyjne i angażujące ale także przynosiły poprawę w jakości wzorca ruchowego
Aby uniknąć błędów przy wprowadzaniu treningu plyometrycznego u swoich młodych zawodników, przeczytaj artykuł w którym omawiamy 5 najczęściej pojawiających się w rożnych programach treningowych.