3 KROKI DO POPRAWY SZYBKOŚCI REAKCJI

Jak by to było gdyby twoi zawodnicy bardzo szybko reagowali na to co się dzieje na boisku, korcie czy ringu? Na ruch przeciwnika, na tor poruszania się piłki, na kierunek poruszania się partnera czy na aktualne ustawienie pozostałych zawodników ? Z pewnością byliby krok przed przeciwnikiem co pozwoliłaby im zaoszczędzić dużo energii i w znacznym stopniu podejmować trafniejsze decyzje co przybliżałoby ich do wygranej w każdym pojedynku. Dlatego w tym tekście przedstawimy Ci konkretne 3 kroki do poprawy szybkości reakcji.

POCZĄTKI PRACY

Na początku naszej pracy, nie zwracaliśmy zbytnio uwagi na aspekt jakim jest szybkość reakcji, bardziej skupialiśmy się na kształtowaniu innych zdolności takich jak siła czy szybkość, bo uważaliśmy że są one zdecydowanie ważniejsze. Poza tym do polski zaczęła wchodzić Amerykańska metodologia pracy EXOS i to szkolenie było jednym z naszych pierwszych odnośnie motoryki . W tej metodologii stawiało się m.in. na różne drille szybkościowe i wzorce ruchowe. Wtedy pomyśleliśmy że przecież zawodnik na boisku musi być silny i mocny dzięki czemu będzie mógł biegać szybciej i jako pierwszy dobiegać do piłki. Po jakimś czasie gdy zaczęliśmy pracować z zawodnikami sztuk walki i wgłębiliśmy się w specyfikę to dostrzegliśmy że aspekt szybkiej reakcji może przecież przynieść spore korzyści i to nie tylko u zawodników w tym sporcie.

Bo przecież co z tego że zawodnik ma mocny cios, czy jest szybki jak za pozno reaguje i albo dostaje po pysku albo zbyt późno rusza do piłki przez co przeciwnik dochodzi do dogodnej sytuacji. Postanowiliśmy więc takie elementy stosować w swoich treningach. Po jakimś czasie jeden z naszych podopiecznych walczący w K1 powiedział iż zdecydowanie lepiej mu idzie a  jego trener uważa jakby był szybszy, szybciej reagował dzięki czemu lepiej przewiduje sytuacje i dochodzi do korzystniejszych pozycji aby oddać cios. Podobnie było z naszymi młodymi podopiecznymi którzy graja w piłkę. Rodzice i trener dzieciakow zauważyli że wygrywają oni więcej pojedynków biegowych z przeciwnikami niż wcześniej i podejmują trafniejsze decyzje. Oczywiście na to wpływ może mieć wiele czynników ale zauważyliśmy mocną korelacje pomiędzy tym co robimy i widzimy na treningu a subiektywną oceną rodziców, zawodników i trenerów.

DLACZEGO SZYBKOŚĆ REAKCJI JEST WAŻNA ?

Pracując z młodymi czy starszymi zawodnikami obojętnie jakiej dyscypliny musimy być świadomi ze tak naprawdę szybkość podejmowania decyzji jest kluczowy w osiągnieciu sukcesu w sporcie. Co z tego że będzie się motorycznym kotem jak reakcja będzie na poziomie ślimaka? No właśnie problemy z reakcja  mogą rzutować nie tylko na samą szybkość poruszania się czy decyzjnosc z piłką lub na korcie ale również na zwiększone ryzyko urazu. Przykładowo w piłce nożnej, odpowiednia reakcja może uchronić zawodnika przed kontuzją podczas wslizgu przeciwnika. Zawodnik widząc co się dzieje, w odpowiedniej chwili będzie w stanie unieść nogę w górę unikając ataku. Dlatego podobnie jak nasze mięśnie, czas reakcji, jak i inne nasze zdolności poznawcze, mogą być udoskonalane. Odpowiednia praca może pomóc wzmocnić mózg i jego sieci neuronowe przez co połączenia w mózgu staną się mocniejsze i zdrowsze. Zawodnik będzie mniej narażony na urazy , poprawi swoją szybkość i zwinność, wytrzymałość ale również umiejętność dokonywania trafniejszych wyborów podczas rywalizacji sportowej.

Aby taka praca przyniosła efekty, polecamy zastosować w swoich treningach wskazane 3 kroki do poprawy szybkości reakcji. 

I. ZACZNIJ OD REAKCJI NA JEDEN BODZIEC

W pracy z młodymi zawodnikami lub zawodnikami o małym doświadczeniu najlepiej jest ograniczyć ilość bodców na które musi reagować nasz zawodnik. Trzeba mieć świadomość tego że im bardziej skomplikowany jest bodziec, tym więcej informacji, musi być przetworzonych przez zawodnika ( proces myślowy zajmuje dłuższą chwile) przez to cały proces zajmie więcej czasu. A jeśli bodziec jest jeden i na dodatek ten bodziec jest już znany naszemu podopiecznemu,  bo wcześniej już na niego reagował, czas reakcji będzie zdecydowanie niższy i z powtórzenia na powtórzenie będziemy mogli obserwować znaczną poprawę w czasie wykonania danego zadania. Przykładem będzie reakcja tylko na bodziec słuchowy – sygnał „hop” na który zawodnik ma wykonać np. przeskok do boku.

II. ZACZYNAJ OD ĆWICZEŃ STATYCZNYCH A NASTĘPNIE DYNAMICZNYCH

Wykorzystuj w treningu ćwiczenia w których zawodnik musi reagować nie tylko w pozycji bazowej statycznej np. stojąc i czekając na sygnał, ale również w momencie gdy znajduje się w ruchu. W ćwiczeniach dynamicznych reakcja musi być zdecydowanie szybsza bo ruch ciała zmniejsza czas od zarejestrowania bodźca do odpowiedzi ruchowej, a chodzi przecież aby ten czas który upłynie od tej 1 fazy do 2 był jak najkrótszy, dodokładnie tak samo jak podczas rywalizacji na boisku gdzie zawodnik biegnie z piłką i w reakcji na ruch ciała przeciwnika w prawo, dokonuje zwodu w lewo. Dodatkowo takie ćwiczenia są też bardzo ważne w aspekcie prewencji bo często zawodnik w ułamku sekundy np. podczas lądowania musi podjąc decyzje czy lądować niepewnie na jednej kończynie co grozi urazem czy inaczej ustawić ciało aby wylądować np. podpierając się ręką lub przewracając się.

III. WYMUSZAJ PODEJMOWANIE DOBRYCH DECYZJI

Trening reakcji powinien być skupiony nie tylko na jej szybkości ale również trafności podejmowania decyzji. Bo co z tego że zawodnik zaraguje szybciej niż rywal ale okaże się ze ta decyzja była zła np. szybciej obróci się do piłki niż przeciwnik lecz nie przez to ramie co trzeba co w efekcie będzie się równało z tym że jednak przeciwnik dojdzie do piłki szybciej. W tym celu świetnie w treningu sprawdzają się różne gry np. gry karciane gdzie trzeba jak najszybciej na dany sygnał wyciągnąć karte ale też odpowiednio ją dopasować lub w konkretny sposób zareagować ruchowo. Przykładowo dwóch zawodników stojących naprzeciwko siebie na liczbę parzystą ma odkryć kartę z puli tych leżących przed sobą, jeśli na karcie jest kolor Pik to zawodnik musi poruszając się krokiem odstawno-dostawnym dotknąć pachołka znajdującego się po swojej prawej stronie, jeśli Kier to po lewej stronie. Kto pierwszy zareaguje w odpowiednim kierunku ten wygrywa.

Spróbuj zastosować w treningu swoich podopiecznych podane przez nas 3 kroki do poprawy szybkości reakcji  a z pewnością zauważysz wyraźne efekty! 

JUŻ NIEBAWEM startuje pierwsze w Polsce szkolenie dotyczące rozwoju koordynacji i sprawności w treningu dzieci i młodzieży. KLIKNIJ w poniższy guzik i dowiedz się więcej !

        →WIĘCEJ O SZKOLENIU←