CZY UMIEJĘTNOŚCI GIMNASTYCZNE POMAGAJĄ W INNYCH DYSCYPLINACH SPORTU ?

Kreatywna technika wymaga kreatywnych zdolności ruchowych. Zwiększenie świadomość i zaufania do tego, co ciało jest w stanie zrobić, jest częścią długoterminowego podejścia do rozwoju dzieci i młodzieży. Gimnastyka jest jednym z najbardziej wszechstronnych programów ćwiczeń dostępnych dla dzieci i młodzieży. 

Obejmuje wiele czynności, które młodzi ludzie uwielbiają, od podskakiwania na trampolinach przez stanie na rękach  do robienia salta.Rozwija takie zdolności jak siła, elastyczność, szybkość, równowagę, koordynację. Może pomóc w kontroli ciała w przestrzeni ucząc bezpiecznego lądowania, skakania i upadania.

Dlatego uważa się że zajęcia zawierające elementy gimnastyki są idealną formą treningu dla młodych zawodników. Wszystkie sporty wymagają różnorodnych umiejętności ruchowych a gimnastyka właśnie pomaga dzieciom budować różny zakres umiejętności motorycznych i koordynacyjnych oraz wspiera w rozwijaniu świadomości ciała.

Gimnastycy są znani z doskonałego stosunku siły do masy ciała.  Biorąc udział w zajęciach które zawierają elementy gimnastyczne, w młodym wieku można zbudować fundament ogólnej siły mięśniowej, wytrzymałości i mocy.

Mistrz UFC Georges St. Pierre intensywnie wykorzystywał gimnastykę w swoich treningu. Twierdził że „gimnastycy są najbardziej wysportowanymi zawodnikami na świecie”

Świetnym rozwiązaniem są też zajęcia judo. Dzieci które je praktykują potrafią automatycznie odpowiednio upadać nie robiąc sobie krzywdy, co wpływa na zmniejszenie ryzyka urazów kończyn górnych podczas grania np. w piłkę nożną czy koszykówkę. Rene Wormhoudt który odpowiadał za koordynacje przygotowania motorycznego w klubie Ajax Amsterdam, wprowadził dodatkowe zajęcia judo i gimnastyki dla zawodników od 6 lat, uważając że poprawiają one umiejętności motoryczne potrzebne do gry w piłkę nożną.

Takie zajęcia świetnie wpisują się w okres przejściowy gdzie często przez brak dostępu do odpowiedniej infrastruktury ( np. w piłce nożnej) dzieci muszą trenować na hali. Ten czas można poświęcić na zajęcia z elementami akrobatyki które dadzą wiele radości i przyniosą pozytywne efekty w poziomie ich sprawności .

 

 

1 thought on “CZY UMIEJĘTNOŚCI GIMNASTYCZNE POMAGAJĄ W INNYCH DYSCYPLINACH SPORTU ?”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry