W nadchodzącym czasie czeka nas stopniowe przywracanie treningów grupowych. Jak na razie od 4 maja będą one mogły przebiegać w małych grupach do 6 osób. Już na początku kwietnia kluby niemieckiej ekstraklasy wznowiły swoje treningi. Zajęcia odbyły się pod ściśle określonymi warunkami, które miały zminimalizować ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pierwsze mecze Polskiej Ekstraklasy są zaplanowane pod koniec maja, więc kluby kontynuują swoje przygotowania dostosowując się do nowych możliwości. Co do lig młodzieżowych czas powrotu do rywalizacji może być znacznie później. Jeśli pracujesz z młodzieżą, nastaw się w tym okresie na trenowanie i doskonalenie umiejętności w warunkach boiskowych. Możesz skorzystać z naszych porad związanych z prowadzeniem treningu w małych grupach.

1. BEZPIECZEŃSTWO

Z nowych obostrzeń wynika, że na treningu może przebywać równocześnie 5 zawodników i jeden trener. Zawodnicy powinni przyjeżdżać ubrani już w strój sportowy. Maseczki, można zdjąć na czas treningu. Jeśli planujesz użycie sprzętu w treningu na rozgrzewce (np. wałki, gumy, maty). Zleć każdemu zawodnikowi, aby ten przywiózł swój własny, lub zgłoś taka potrzebę zakupu klubowi. Pamiętaj, aby po każdej grupie zdezynfekować przybory treningowe. Wybierz kilka kompletów piłek na każdą grupę, lub zdezynfekuj po każdej jednostce. Dobrym rozwiązaniem będzie również badanie temperatury każdemu przed wejściem na trening. Gracze są zobowiązani do zachowania odległości od 1,5 metra do 2 metrów od siebie, bez podejmowania walki o piłkę.

 

2. ORGANIZACJA TRENINGU

Jeśli w zespole masz 21 zawodników, to możesz podzielić ich na mniejsze 5-cio lub 6-cio osobowe zespoły, które będą mogły przyjeżdżać na trening w określonych odstępach czasowych. Z uwagi na okrojony skład, elementy taktyczne będą trudne do przeprowadzenia. Możesz podzielić ich wg formacji (przychodzą tylko obrońcy, atak, pomoc), albo wybrać po 1-2 zawodników z każdej formacji tworząc „mini” zespoły. Innym rozwiązaniem będzie potraktowanie wszystkich równolegle i przeprowadzić trening na różnych pozycjach. Wybór ostatecznie należy do Ciebie. Mała liczba zawodników pozwoli Ci na bardziej indywidualne podejście, zwrócenie uwagi na umiejętności techniczne i sprawnościowe.

W łatwy sposób zorganizujesz przebieg takiego treningu, pamiętając o zachowaniu minimum odległości od siebie. Na akcenty motoryczne w rozgrzewce przygotuj wcześniej stanowiska tak, aby zawodnicy wiedzieli, gdzie mają stanąć. Dobrze będzie takie stanowisko spersonalizować imieniem, dzięki czemu każdy zawodnik będzie się czuł bezpieczniej, że ma swoje osobne miejsce do pracy.

Obwód stacyjny w grupie 5 zawodników

 

3.  DOBÓR ŚRODKÓW TRENINGOWYCH

Okres izolacji, mocno będzie wpływał na dobór środków treningowych. Musisz wiedzieć, że każdy zawodnik, różnie mógł przykładać się do treningu w warunkach domowych. Każdy będzie dysponował innym poziomem sprawności. Mając możliwość trenowania na boisku pierwsze co trzeba będzie wprowadzić to oswojenie się z podłożem (murawa, sztuczna trawa) większą przestrzenią oraz piłką. Należy wprowadzić takie środki treningowe, które pozwolą zawodnikowi przyswoić warunki od których mógł się już odzwyczaić.

Aparat więzadłowo – scięgnisty jest bardzo wrażliwy na zmianę podłoża. Przez nieumyślny trening na zbyt dużej intensywności można doprowadzić do mikrourazów. Aby temu zapobiec rekomendujemy aby pierwsze dwa tygodnie poświęcić na adaptację, stopniowo zwiększając objętość i intensywność. Od samego początku staraj się aby zawodnik spędzał dużo czasu przy piłce. Elementy rozgrzewki motorycznej również przeplataj ćwiczeniami z piłką, tak aby zawodnik z powrotem przyswoił sobie czucie piłki i odległości.

Rozgrzewka motoryczna dla grupy 5 zawodników

Określenie obecnego poziomu sprawności Twoich zawodników jest ważne, ale nie spiesz się z przeprowadzaniem testów. Jeśli zbyt szybko wprowadzisz testy sprintu na dystansie powyżej 20 m może się to skończyć kontuzją. Mięśnie kulszowo-goleniowe oraz grupa przywodzicieli mogą być podatne na mikrourazy.  Jeśli zbyt szybko zawodnik przystąpi po takiej przerwie do sprintów z maksymalną szybkością czy gwałtownej zmiany kierunku ruchu może dojść do naderwania ścięgien. Tutaj również przygotuj swoich zawodników, tak aby dopiero po dwóch tygodniach wprowadzić testy motoryczne.

Dbaj o jakość a ogranicz ilość. Czas pojedynczej jednostki treningowej może być mniejszy, zwiększając z tygodnia na tydzień zarówno objętość jak i częstość treningów. W treningu motorycznym należy stopniowo przygotować organizm na przeciążenia (np.: wprowadzając w rozgrzewkę ćwiczenia mobilności bioder,  stabilizacji mięśni pośladkowych, technikę poruszania się a w szczególności hamowanie). Podania możemy wprowadzać w różnych konfiguracjach na przykład w kwadracie z jednym zawodnikiem w środku. Odległości od zawodników stopniowo możemy zwiększać tak aby stopniowo przyzwyczajać nogę do mocniejszych uderzeń.

Podania piłki w grupie 5 zawodników

W celu kształtowania wytrzymałości specyficznej małe gry powinny być w tym okresie ograniczone z uwagi na zbyt częste kontakty 1 vs 1. Lepszym rozwiązaniem będą wyizolowane środki kształtujące wytrzymałość, które można również integrować z piłką z zachowaniem bezpiecznej odległości zawodników od siebie.

 

Zobacz także